Alanya’da CBS konuşuldu

AEDAŞ, Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü kapsamında düzenlenen sempozyumda yaptığı çalışmaları anlattı. Sempozyuma Alanya Belediyesi, Harita Mühendisleri Odası Alanya Temsilciliği ve AEDAŞ’tan temsilciler katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geleneksel olarak düzenlenen “Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü” etkinlikleri, bu yıl 24-25 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Alanya Gençlik Merkezi Salonu’nda da Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü çerçevesinde bir sempozyum düzenlendi.

Sempozyumda konuşan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) Antalya Doğu Bölge Müdürü Yunus Başarı; CBS’ye büyük önem verdiklerini ve bu konuda önemli mesafeler kat ettiklerini aktardı. Her geçen gün araziden yeni veriler topladıklarını ve sisteme işlediklerini belirten Başarı, “CBS sayesinde sorunları daha çabuk tespit edebiliyor ve hızlıca çözebiliyoruz” şeklinde konuştu. 

“TÜM ÇALIŞMALARIMIZIN ALTYAPISINI CBS OLUŞTURUYOR”

Başarı’nın ardından söz alan AEDAŞ Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürü Selma Özbey ise CBS’nin kendilerine sorgulama ve analiz yapma şansı verdiğini belirterek “Yaptığımız tüm çalışmaların altyapısını artık CBS oluşturuyor. Arazideki bir arızanın en kısa sürede nasıl çözüldüğünü veya olumsuz bir durumun harita üzerinde hangi bölgeleri etkilediğini tespit edebiliyor; buna göre önlemler alınmasını, coğrafya üzerinden yapılan çalışmalarda kullanılan malzemelerin niteliğini, tarihini ve değişimin el bilgisayarı sayesinde sistemde güncellenmesini ve daha pek çok konuyu CBS üzerinden kolaylıkla halledebiliyoruz. CBS sayesinde artık birçok belirsizlik ortadan kalktı. Sistem her açıdan bizlere büyük katkı sağlıyor” dedi. 

AEDAŞ 2014 yılında başladığı CBS projesi kapsamında; orta gerilim şebeke envanterini tümüyle sayısallaştırarak sisteme aktarımını tamamladı. 17 bin 928 trafo, 419 bin 578 direk ve 360 bin 71 tüketici sayacı CBS’ye entegre edildi. 2017 yılı ortalarına kadar ise tüm şebeke varlıklarının sisteme dahil edilmesi hedefleniyor.

Akdeniz Edaş Alo 186

Akdeniz Elektrik Dağıtım Facebook Sayfası Akdeniz Elektrik Twitter Sayfası Akdeniz Elektrik Twitter Destek Sayfası Akdeniz Edaş Linkedin Sayfası
© 2020 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları
   
node03 28.03.2020 21:34:18