Kumluca'da Kesintilerle İlgili Ortak Toplantı

ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'nde Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan ile Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ Batı Antalya Bölge Müdürü Ömer Tokman, ortak basın toplantısı yaparak 14 Aralık'ta yaşanan zirai don sırasındaki elektrik kesintilerine ilişkin bilgi verdi.

Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan ve Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ Batı Antalya Bölge Müdürü Ömer Tokman'ın toplantısı Ziraat Odası'nda yapıldı. 

Özellikle tarım alanlarında yapılan yatırım ve bakım- onarım çalışmalarının artarak devam etmesini, yeni oluşmuş ve oluşacak sorunların çözüme kavuşturulmasının devamını beklediklerini aktaran Kayhan, Ömer Tokman'a kendilerini bilgilendirdiği için teşekkür etti. 

Ömer Tokman da "13 Aralık tarihinde akşam saatlerinde meydana gelen dolu ve fırtına olayları sırasında dağıtım şebekesinin önemli bir bölümü hasar gördü. Şebeke onarım ve bakım çalışmalarının yapıldığı ertesi günü 14 Aralık'ta da don olaylarının yaşanması sebebiyle de şebekeye aşırı yüklenme oldu" dedi.

'ARIZA 1 SAATTE GİDERİLDİ'

14 Aralık akşamı Türkiye genelinde kış aylarında tüketim rekoru kırıldığını kaydeden Ömer Tokman, Kumluca'da da 43 Mw puant yükle önceki yıllara göre en yüksek tüketimin olduğunu vurguladı. Tokman, "Yeni, Meydan, Bağlık, Göksu, Kum , Hacıveliler ve Karşıyaka mahalleleriyle Çürükiçi mevkiinin bir kısmına enerji sağlayan Denizyolu fiderinde kalıcı arıza oldu. Arıza 1 saat gibi bir sürede giderildi. Bu arızalar haricinde aşırı yüklenmeler sonucu orta gerilim seviyesindeki 7 adet diğer geçici arızaya da 30 dakika içinde müdahale yapıldı. Bu müdahale ve önlemler sırasında Kumluca Belediyesi'nin elektrik personelinden de destek aldık. Hatta sokak ışıklarını kapatarak yüklenmeyi azaltmaya çalıştık" diye konuştu.

'9.2 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI'

Elektrik Dağıtım şebekesine yapılan yatırımlar ve bakım onarım çalışmaları hakkında da bilgi veren Tokman, şöyle dedi:

"2016 yılında ağırlıklı olarak Kumlucalı çiftçilerimizin daha kaliteli ve eksiksiz enerji kullanmasını sağlamak amacıyla 9.2 milyon TL yatırım yapıldı. Tarımın en yoğun olduğu Mavikent ve Beykonak mahalleleri Kumluca'ya yeraltı şebekesiyle bağlandı. Bunun yanı sıra yıl içerisinde bakım- onarım çalışmalarına hız kesmeden devam edildi. Tarım sahalarımızda 20 kadar trafoya güç artışı yapıldı. Alçak gerilim şebekesinde yapılan tadilat ve kesit artışlarıyla gerilim düşümü şikayetleri büyük oranda giderildi."

Akdeniz Edaş Alo 186

Akdeniz Elektrik Dağıtım Facebook Sayfası Akdeniz Elektrik Twitter Sayfası Akdeniz Elektrik Twitter Destek Sayfası Akdeniz Edaş Linkedin Sayfası
© 2020 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları
   
node02 30.09.2020 00:16:58