Yüzde 100 yerli, akıllı mühürde pilot uygulama başladı

AEDAŞ bünyesinde geliştirilen Akıllı Elektronik Mühür Sistemi Projesi’nde ilk prototipler üretilerek pilot uygulamaya start verildi. Elektrik sayacına yetkisiz kişilerin müdahale etmesine izin vermeyen ‘Akıllı Mühür’; dünya enerji dağıtım sektöründe bir ilk olma özelliğini taşıyor. Uluslararası dağıtım şirketleri de süreci şimdiden yakın takibe almış durumda

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) bünyesinde bulunan Yatırım ve Ar-Ge Direktörlüğü ile Kayıp-Kaçak Direktörlüğü’ne bağlı mühendisler tarafından yüzde 100 yerli imkânlarla geliştirilen ‘Akıllı Elektronik Mühür Sistemi Projesi’nde sona gelindi. Proje kapsamında ilk prototipler üretilirken, pilot bölge entegrasyonları gerçekleştirildi ve testlere başlandı.

Elektrik sayacına yetkisiz işlem yapılmasına izin vermeyen, işlemin kim tarafından yapıldığını bilen ve taklit edilemeyen elektronik mühür devreye girdiğinde, dünya enerji dağıtım sektöründe bir ilke imza atılmış olunacak.

SMS (Smart Seal-Akıllı Mühür) olarak ifade edilen sistemin temelinde, taklit edilmesi ya da yetkisiz işlem yapılmasını engelleyecek özellikte bir elektronik akıllı mühür, ana kontrol bilgisayarı, iş emirlerinin takip edildiği tablet bilgisayarlar ve elektronik akıllı mühürleri açıp kapatabilen yardımcı kumandalar yer alıyor. Söz konusu sistemde cihazlar arasındaki haberleşme kırılamaz özel bir kripto üzerinden sağlanırken, bu sayede veri alışverişinin kaydedilip taklit edilmesi de engelleniyor.

SADECE YETKİLİ KİŞİLER İŞLEM YAPABİLİYOR

Proje kapsamında geliştirilen iş emri kodlama sistemiyle, sadece AEDAŞ firması yetkililerinin gelen iş emri doğrultusunda işlem yapabilmesi temin ediliyor. Akıllı elektronik mühürler üzerinde kopyalanamaz güvenlik unsurları bulunuyor. Bu sistem sayesinde sayaca dışarıdan müdahale edilmesi ve kaçak elektrik kullanılması mümkün olmuyor.

Akıllı Elektronik Mühür’ün doğuşunda en önemli rol, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. eski genel müdürü Murat Yiğit ve Kayıp Kaçak Direktörlüğü’ne ait. Elektrikte kayıp ve kaçağın önlenmesi amacıyla ortaya atılan fikir çerçevesinde,  AEDAŞ Yatırım ve Ar-Ge Direktörlüğü tarafından inovasyon yönetimi çalışmaları tamamlanan Akıllı Elektronik Mühür sisteminde kullanılacak teknolojiler ve yol haritası belirlendi. Ocak 2016’da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Ar-Ge Proje desteği de alınırken, tasarım ve sistemlerin prototip çalışması için Akdeniz Üniversitesi Teknoparkı’nda faaliyetlerini sürdüren Desird Mühendislik ile işbirliği yapıldı. Proje planlanan zamanda başarıyla tamamlanarak prototipler yüzde 100 yerli imkânlarla üretildi. Ardından pilot bölge entegrasyonları gerçekleştirildi ve testlere başlandı.  Artık geniş çapta uygulanması için fayda maliyet planı ve yol haritası hazırlanması yönünde çalışmalar yürütülüyor.

SİSTEMİN ŞİMDİDEN TALİPLERİ HAZIR

Yaklaşık 500 bin TL’lik bir yatırımla yola çıkılan Akıllı Elektronik Mühür Sistemi’yle ilgili Ar-Ge Mühendisleri tarafından literatür taraması da yapıldı. Buna göre uluslararası arenada dağıtım sektöründe benzer bir uygulamaya rastlanmadı. Tamamen yeni olan bu sistemin daha da geliştirilmesi ve katma değerli yerli ürünlerin ülke ekonomisine kazandırılması için AEDAŞ’ın çalışmaları devam ederken, sistemle ilgili uluslararası elektrik dağıtım firmalarıyla görüşmeler sürüyor.  Şimdiden başta Hollanda, Belçika, Amerika ve Avusturya başta olmak üzere birçok ülkeden Akıllı Elektronik Mühür Sistemi ile ilgilenen şirketler bulunuyor.

Akdeniz Edaş Alo 186

Akdeniz Elektrik Dağıtım Facebook Sayfası Akdeniz Elektrik Twitter Sayfası Akdeniz Elektrik Twitter Destek Sayfası Akdeniz Edaş Linkedin Sayfası
© 2020 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları
   
node01 13.07.2020 01:29:46